Metoda Comparatiei

In files gasiti un material mai mult decât folositor, împrumutat de pe site-ul Viitori Olimpici. Cititi-l!


1) Două grupuri de elevi au recoltat mere dintr-o livadă, aceiaşi cantitate fiecare băiat şi aceeaşi cantitate fiecare fată (alta decât a unui băiat). Se ştie că cei 20 de băieţi şi cele 16 fete din primul grup au recoltat 328 kg mere, iar cei 10 băieţi şi cele 30 de fete au recoltat 340 kg. Aflaţi câte kg de mere a recoltat fiecare băiat şi fiecare fată.

2) La un magazin s-au vîndut 320 kg. mere şi 160 kg. pere, încasându-se în total 8.000.000 lei. Dacă 160 kg mere şi 120 kg. pere costă 4.800.000 lei, aflaţi preţul unui kg. de mere şi cel al unui kg. de pere.

3) Un elev a cumpărat 5 creioane şi două pixuri cu suma de 40.000 lei. Cât costă un creion şi un pix, dacă 10 creioane şi 5 pixuri costă 95.000 lei?

4) 3 m de stofă şi 2 m de pânză costă 510.000 lei, iar 6 m de stofă şi 3 m de pânză costă 990.000 lei. Cât costă 4 m de stofă şi 7 m de pânză la un loc?

5) Pentru 3 pixuri, două radiere şi 4 caiete, un elev a plătit 107.000 lei. Dacă ar fi cumpărat un pix, 4 radiere şi două caiete ar fi plătit 69.000 lei. Ştiind că 3 pixuri, două radiere şi două caiete costă 77.000 lei, să se afle preţul fiecăruia dintre cele 3 obiecte.

6) 8 stilouri şi 3 pixuri costă 224000lei , iar 5 stilouri şi 4 pixuri costă 157000 lei . Cât costă 10 stilouri şi 15 pixuri la un loc ?

7) Suma dintre dublul unui număr şi triplul unui alt număr este 370 . Dacă suma dintre primul număr multiplicat de 5 ori şi al doilea număr multiplicat de 7 ori este 875 , să se afle numerele .

8) Mihaela cumpără pentru colegele sale 18 napolitane şi 20 de cornuri şi plăteşte 90000 lei . Dacă 6 napolitane costă cât 10 cornuri , află câţi lei costă o napolitană . Dar un corn ?

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License